Na dotazy občanů: Hasiči a likvidace bodavého nebo jinak obtížného hmyzu

26.05.2016 12:00

Nastala sezóna, kdy nás ze všech stran trápí nepříjemný létající bodavý nebo jinak obtížný hmyz. Rojení včel, vosi nebo sršně nám mnohdy dokáží pěkně znepříjemnit život. Lidé se často s žádostí o pomoc při zbavení se tohoto hmyzu obracejí na linku 150, tedy na hasiče. Vzhledem k četnosti těchto případů v poslední době vydalo ředitelství hasičského záchranného sboru ČR pokyn pro jednotky požární ochrany, jak postupovat v případech těchto žádostí. Nově se budou hasiči zabývat a vyjíždět pouze k případům, kdy se jedná o bezprostřední ohrožení na životě nebo pokud se bude jednat o všeobecné ohrožení na veřejných prostorách, či budovách (zdravotnická zařízení, úřady, školy, školky, budovy se sociálním zaměřením, dětská hřístě, atd.). Jinak řečeno, pokud se vám včelí roj uhnízdí na zahradě, nechte jej, buďto zase odletět nebo vyhledejte a obraťte se na včelaře, pokud se uhnízdí např. v okolí dětského hřiště a je předpoklad ohrožení na životě, zavolejte hasiče. Ve stejném případě to platí i s vosami nebo sršni, kdy jediná změna spočívá v tom, že nekontaktujete včelaře, nýbrž deratizátora. V dnešní době internetu je otázka nalezení kontaktu na tyto odborníky záležitostí několika minut. Pakliže by jste si nebyli jisti, tím, že zavoláte na linku 150 nic nezkazíte, operátor vám zcela jistě poradí.