Reakce na článek pražského týdeníku 5+2 dny

21.11.2013 10:00

Jako velitel JSDH MČ Praha - Čakovice a zároveň velitel a jednatel SDH Praha - Miškovice si dovoluji uvést na pravou míru článek, který vyšel dne 21. 11. 2013 v pražském týdeníku 5+2 dny a obsahuje několik nepřesností. Autor tohoto článku, samozřejmě s nejlepším úmyslem a v dobré víře uvést nás a naší činnost ve známost, seznamuje čtenáře v rubrice "Obrazem" s názvem "Hasiči z Čakovic jsou nejmladší v Praze", s tím kdo jsme a co vlastně děláme. Tento článek vznikl po telefonickém rozhovoru s moji osobou, a ač byl nahráván, obsahuje některé chybné a ne úplně přesně prezentované informace. Především hned na úvod autor informuje o sboru dobrovolných hasičů Čakovice, ten ovšem neexistuje, jediným sborem dobrovolných hasičů v naší MČ je sbor z Miškovic. Dalším "hasičským" subjektem naší městské části je pak Jednotka požární ochrany, jejímž zřizovatelem je přímo MČ Praha - Čakovice s názvem Jednotka sboru dobrovolných hasičů městské části Praha - Čakovice, která sice vznikla na základech sboru z Miškovic, ale je dalším, tedy druhým subjektem v naší MČ (konkrétní vysvětlení rozdílu u těchto subjektů naleznete na našich estránkách). Na toto dál navazuje neúplnost a nepřesnost v řazení informací pro čtenáře. Například o názvu sboru dobrovolných hasičů Praha - Miškovice není v článku ani zmínka, přitom o detailech sboru ano. Vzhledem k tomu, že autor nedělá rozdíl mezi SDH a JSDH, vyplývá z článku, že tyto subjekty existují teprve rok, což je pravda pouze z poloviny. Sboru dobrovolných hasičů Praha - Miškovice bude v příštím roce 85 let, tímto se sice řadí k těm mladším, ale ne nejmladším. Pravdou pak je, že JSDH MČ Praha - Čakovice, má za sebou právě rok existence. A takovou poslední nepravdou je informace na úplném konci článku, kdy autor uvádí že: " ...sbor čítá čtyřiačtyřicet členů, zejména dětí". Sbor opravdu 44 členů v letošním roce má, ovšem dětskou základnu vůbec žádnou, což jsem i panu autorovi říkal v několika větách, tedy proč tomu tak je a z jakého důvodu tomu je, tedy především kvůli nevyhovujícímu prostoru pro práci s dětmi. Na úplný závěr bych však rád uvedl, že i tak panu autorovi děkuji za snahu zviditelnění nás hasičů z městské části Praha - Čakovice a dodám pouze, že ten kdo si informací o nás všímá, si vysvětlení určitě najde a ostatním pak stávající informace úplně postačí.

autor: Michal Linhart, velitel JPO a SDH