Vichřice Herwart, jak ji pojmenovali němečtí meteorologové, se přehnala Českem

30.10.2017 08:00

Orkán Herwart zaměstnal hasiče napříč republikou. Počet výjezdů k technickým událostem byl o 4589 % vyšší, než je dlouhodobý průměr. V pátek odpoledne vydala ČHMU výstrahu na extrémně silný vítr, která byla platná pro celé území České republiky. V souvislosti s touto výstrahou zasedala skupina štábu generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR a rozhodla o opatřeních jako např. obsazení v plných početních stavech pracovišť příjmů tísňového volání a operačních středisek. V plné pohotovosti byl též Záchranný útvar HZS ČR a sklady Skladovacího a opravárenského zařízení HZS ČR pro výdej humanitárního materiálu. V pohotovosti byly i všechny hasičské stanice, připraveny posílit početní stavy hasičů ve výjezdu.

První výjezdy v souvislosti se silným větrem měli hasiči v sobotu 29. 10. v 03,00 hodiny ráno. Od té doby až do dnešní (30.10.2017) 5. hodiny ranní vyjeli hasiči k 7 309 událostem v souvislosti se silným větrem (pro srovnání, průměrně vyjíždějí hasiči k 151 technickým pomocem, kam spadají právě následky větru, denně). Během včerejšího dne likvidovali hasiči často více než 1000 událostí během jediné hodiny. Nejhorší byla mezi 10. a 12. hodinou. V terénu bylo přes 10 000 profesi­onálních i dobrovolných hasičů. Obrovský nápor zažili operátoři na tísňových linkách hasičů. Během dne odbavili přes 30 000 hovorů. Během jediné hodiny ve špičce bylo odbaveno více než 5 000 hovorů.

Nicole Zaoralová, HZS ČR

zdroj: Požáry.cz