Počasí jak na houpačce

27.06.2013 10:00

Měsíc červen s sebou přinesl opravdu velké extrémy v počasí. Zatím co první dny 6. měsíce znamenaly nejen pro Prahu velikou pohromu ve formě ničivých povodní zapříčiněných vydatnými dešti, druhá polovina měsíce přinesla zase extrémě vysoké teplotní rekordy atakující 40 stupňů celsia. A aby toho nebylo málo, tak s koncem měsíce přišlo prudké ochlazení doprovázené bouřkovou oblačností se silným větrem a následným pádem teplot až k 12 stupňům celsia přes den a 3 stupňům celsia v noci. Nejdříve výstrahy před "velkou vodou", pak zase před extrémním teplem a nakonec před prudkým poklesem teplot, opravdu jak na houpačce. Nejvíce se takovéto teplotní výkyvy podepíší na zdraví především starších lidí a kardiaků, ale také třeba cukrovkářů, osob se sníženou imunitou nebo s vysokým či nízkým tlakem a vlastně vůbec na každém člověku, ale i zvířeti. Vzhledem k tomu, že se nejedná o něco běžného, člověk na tyto stavy nereaguje automaticky a dalo by se říci, že se chová jako by se nic nedělo, což je velká chyba, která může znamenat zdravotní komplikace a to i třeba po mnoha letech. Každá taková výstraha má svoje opodstatnění, a proto je vždy třeba sledovat aktuální situaci ve vašem okolí a adekvátně na ni zareagovat. Tyto výstrahy pak vydává Český hydrometeorologický ústav a v zápětí přenáší média.

Vydatný déšť ze dne 1. 6. 2013

Naopak parné odpoledne s teplotou 36,6°C v druhé polovině měsíce června

Obloha dokázala vytvořit opravdu nádherné scenérie